Beküldve: admin -
Alapadatok |
|
---|---|
Projekt címe |
Rába-völgy projekt, a térség árvízvédelmének kiépítése |
Kedvezményezett |
Országos Vízügyi Főigazgatóság Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság |
Projektazonosító |
KEHOP-1.4.0-15-2016-00018 |
Támogatás összege |
3 590 703 400 Ft |
Támogatás mértéke |
100% |
A projekt fizikai befejezésének határideje |
2021.05.30. |
A projekt bemutatása:
A Rába-völgy sajátos természetföldrajzi adottságaiból adódóan heves, szélsőséges vízjárású, melyet az időközben átalakult lefolyási viszonyok, a klímaváltozás hatásai, valamint az extrém időjárási események tovább fokoznak rendkívüli vízhozamú és gyors lefolyású árvizeket eredményezve.
Az 1965-ben levonult árhullámok jelentős elöntéseket okoztak a Rába völgyében, ezért a projekt által is érintett nagyobb településeken árvízvédelmi töltések épültek, azonban az 1990-es évek közepén végzett hidrológiai, hidraulikai vizsgálatok és modellkísérletek a mértékadó árvízszint jelentős mértékű emelkedését mutatták. A 2009. majd a 2013. évi mértékadó árvízszintet meghaladó árvizek egyértelműen rávilágítottak az árvízvédelmi rendszer gyenge pontjaira, a felkészüléshez (például lokalizációs töltések létesítése) szükséges időelőny szűkösségére, melyet az elmúlt években végzett felülvizsgálatok megerősítettek, ezzel is alátámasztva jelen projekt megvalósítását.
A projekt célja a Rába-völgy árvízvédelmi fejlesztés I. ütemének megvalósítása. A tervezett fejlesztések meghatározása során figyelembe vettük az Árvízi Kockázatkezelési tervet, a Vízgyűjtő-gazdálkodási Tervet, a Nagyvízi Mederkezelési Terveket és a Rába Folyógazdálkodási Tervet is, melyek széleskörű társadalmi egyeztetéssel készültek.
Szentgotthárdon és Körmenden jelenleg nem megfelelő a védvonalak jogszabály szerinti kiépítettsége, a Sárvár alatti folyószakaszon pedig a Rába jobb parti kijelölt szükségtározó igénybevétele esetén nem biztosított az érintett települések belterületének védelme.
A Rába bal parti töltés mentén a 0+440 és 0+710 töltésszelvények közötti szakaszon (Győr, Belterület, Mihálkovics T. sétány) az előírásoknak megfelelő keresztmetszeti és magassági kiépítettség mellett árvizek idején a töltés alatt, a kavicsos altalajon keresztül jelentős mennyiségű szivárgás és a fakadóvizek megjelenése tapasztalható. Ennek következtében árvízi védekezés során lokális beavatkozásra van szükség, hogy az elvárt biztonság előálljon a kérdéses védvonal szakaszon. A szivárgó és fakadóvizek mennyiségének mérséklése, az árvízvédelmi fővédvonal állékonyságának biztosítás érdekében csökkenteni célszerű a mentett oldali fedőrétegre alulról ható víznyomást, ami egy megcsapoló, nyomáscsökkentő rendszer kiépítésével fog megtörténni a projekt keretében.
Az árvízi kockázat mérséklése érdekében a tervezett beavatkozások biztosítják a meglévő árvízvédelmi szakaszok egyenszilárdságának megteremtését a jogszabályi előírások mértékéig, az elsőrendű árvízvédelmi művek és másodrendű árvízvédelmi vonalak, védekezésre alkalmas magaspartok kiépítését, a műtárgyak fejlesztését, medrek és a hullámtér vízlevezető képességének javítását, az ökológiai szempontok figyelembe vétele mellett. A Sárvár alatti szakaszon található, kijelölt szükségtározó területén az árvízi kockázatoknak kitett települések esetében másodrendű védvonalak és védekezésre alkalmas magaspartok épülnek.
A célkitűzések valósak, hiszen a projekt legfőbb célja, hogy komplex árvízvédelmi fejlesztésekkel javuljon a Rába völgyében élők épített és természeti környezetének árvízvédelmi biztonsága. A projekt megvalósításával az árvízvédelmi művek biztonságosabbá, az árvízkárok megelőzhetővé válnak.
A fejlesztést gazdasági okok is indokolják, ugyanis az ismert árvízi jelenségek és a védekezési költségek (szükséges védekező állomány, felhasznált anyag stb.) jelentős csökkenése prognosztizálható. Emellett az árvízvédelmi szakaszok tervezett fejlesztése hosszú távon biztosítja a lakott területek árvizek elleni védelmét, csökkentve a térség árvízi veszélyeztetettségét, melynek köszönhetően a térség gazdasági-társadalmi fejlődése is felélénkülhet, mivel az árvízvédelmi biztonság megléte egyaránt kedvez a turisztikai és egyéb településfejlesztési szempontoknak.
A projekt két projektelemből áll:
NYUDUVIZIG projektelem: Szentgotthárd és Sárvár közötti folyószakasz árvízvédelmi fejlesztése I. ütem
ÉDUVIZIG projektelem: Sárvár alatti folyószakasz árvízvédelmi fejlesztése I. ütem
Érintett települések: Szentgotthárd, Körmend, Sárvár, Ostffyasszonyfa, Csönge, Kenyeri, Pápoc, Kemenesszentpéter, Marcaltő, Nick, Uraiújfalu
A projektben tervezett főbb beavatkozások/létesítmények:
NYUDUVIZIG projektelem:
1. Sárvári árvízvédelmi szakaszon tervezett fejlesztések
- Sárvár bal parti védtöltés 0+837 tkm-ben lévő zsilipnél mobil szivattyúállás kiépítése nyomóvezetékekkel
- Szakaszvédelmi központ fejlesztése
2. Körmendi árvízvédelmi szakaszon tervezett fejlesztések
- Körmend Rába jobb parti I. rendű árvédelmi töltés 0+000-0+741 tkm szelvényei közötti szakaszának fejlesztése
- A Rába jobb parti töltés 0+057 tkm szelvényében lévő X. sz. zsilip fejlesztése
- Rába bal parti elsőrendű védtöltés 2+557 tkm szelvényében (Büdös-árok) található szivattyútelep fejlesztése
- A Rába bal parti töltés 2+537 tkm szelvényében tervezett zsilip fejlesztése
- Depónia elbontása a 86 sz. főút hídja alatt a Rába jobb partján
- Hidak környezetének rendezése padkasüllyesztéssel
- Szakaszvédelmi központ fejlesztése
3. Szentgotthárdi árvízvédelmi szakaszon tervezett fejlesztések
- Rába bal parti árvízvédelmi mű fejlesztése a Lapincs torkolat és a Hunyadi u. híd között a 2+121-2+490 tkm közötti szakaszon
- Rába bal parti tervezett védmű fejlesztése a Hunyadi u. híd és a duzzasztómű között a 2+490-2+860 tkm közötti szakaszon
- A Rába bal parti töltés 2+781 tkm szelvényében lévő III. sz. zsilip fejlesztése
- Lapincs-folyó jobb parti töltésfejlesztése a 0+000-0+180 tkm szelvények között
- Rába jobb parti I. rendű töltés fejlesztése 0+000-0+110 tkm szelvények közötti szakaszon
- A Rába jobb parti töltés 0+090 tkm szelvényében lévő V. sz. zsilip fejlesztése
- Gátőrház fejlesztése
4. Vízrajzi létesítmények fejlesztése a Rába-völgyben
ÉDUVIZIG projektelem:
1. Települési másodrendű árvízvédelmi vonalak, illetve védekezésre alkalmas magaspartok kiépítése (Ostffyasszonyfa, Kenyeri, Pápoc másodrendű védvonal, Csönge, Kemenesszentpéter védekezésre alkalmas magaspart)
2. Pápoc környezetében a lefolyási viszonyok javítása
3. Mentett oldali szivárgó rendszer kiépítése a 01.08. árvízvédelmi szakasz Rába bp. 0+440 és 0+710 tkm szelvények közötti szakaszán (Győr)
4. Marcaltői szakaszvédelmi központ fejlesztése
A projekt hivatalos honlapja: rabavolgyarvizved.ovf.hu