Beküldve: informatika -
Alapadatok |
|
---|---|
Projekt címe |
Mosoni-Duna torkolati szakaszának vízszint rehabilitációja |
Kedvezményezett |
Országos Vízügyi Főigazgatóság Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság |
Projektazonosító |
KEHOP-1.3.0-15-2016-00012 |
A projekt tervezett bruttó összköltsége |
29 925 309 000 Ft |
Elszámolható bruttó összköltség |
14 962 654 500 Ft |
Európai Bizottság felé el nem számolható bruttó összköltség |
14 962 654 500 Ft |
Támogatás mértéke |
100% |
A projekt fizikai befejezésének határideje |
2023.10.31. |
A projekt bemutatása:
Az 1950-60-as évektől kezdődően a Dunán jelentős medersüllyedés alakult ki. A medersüllyedés következtében lesüllyedtek a kis- és közepes vízszintek. A Mosoni-Duna torkolatánál a kisvízszintek közel 2 métert süllyedtek. A vízszintsüllyedés eredményeként leszívó hatás érvényesül, a dunai kisvizek leszívják a Mosoni-Duna alsó torkolati szakaszán a vizeket, így a vízszintsüllyedés még Győrnél, sőt a Rába alsó szakaszán is érzékelhető. Ugyanakkor az árvízszintek emelkednek. Legutóbb 2013-ban vonult le rekord méretű árhullám a Dunán.
Elsőrendű feladat a Duna vízszintsüllyedésének hatására a Mosoni-Duna lesüllyedt kis- és közepes vízszintjeinek visszaállítása, a Duna megtámasztó hatásának megfelelő torkolati vízszint visszaállítása.
A kis- és közepes vízszintek visszaállításával lehetővé válik a vizes élőhelyek rehabilitációja, a hajózás biztosítása, a győri városkép javítása, a „Mosoni-Duna és Lajta folyó térségi vízgazdálkodási rehabilitációja” és a „Szigetközi mentett oldali és hullámtéri vízpótló rendszer ökológiai célú továbbfejlesztése” tárgyú projektek céljainak maradéktalan teljesülése.
A műtárgy megépítésével, mely árvízkapuként is funkcionál, a vízszint rehabilitáció hatásterületén az árvízvédelmi biztonság javul.
A beruházás járulékos eredményeként a Győr-Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő medencés kikötővé válik.
A projektben tervezett főbb beavatkozások/létesítmények:
A fenti összetett célkitűzések egy komplex műtárgyegyüttes kialakítását igénylik, melynek elemei a következőek:
- A vízszint rehabilitációt biztosító műtárgy egy kétnyílású vízszintszabályozó mű, benne kétirányú víznyomás felvételére alkalmas, vízszintes tengelyű, acélszerkezetű szegmens elzárással. Ez biztosítja a Mosoni-Duna alsó szakaszán a kis- és közepes vízszintek megemelését vízszint szabályozási lehetőséggel, továbbá biztosítja az árvízkapu funkciót.
- A hajózás biztosítására a vízszintszabályozó mű mellé hajózsilip létesül. A hajózsilip IV. osztályú víziútnak megfelelő, 12x90 m hasznos méretű, de III. osztálynak megfelelő küszöbmélységű (3,0 m), és a 17/2002. (III. 7.) KöViM rendelet 7. § (3) bekezdésben foglaltaktól eltérően szimpla kialakítású. A hajózsilip elzáró szerkezete a vízszintszabályozó műhöz hasonlóan szintén kétirányú víznyomásra kell, hogy alkalmas legyen.
- A Mosoni-Duna torkolat tervezett áthelyezése részben a Farkasúsztatói-ágon, részben a Torda-szigeten keresztül, a jelenlegi torkolat felett mintegy másfél kilométerrel feljebb vezeti majd a Mosoni-Duna vizét a Dunába, a jelenlegi meder pedig a Győr-Gönyű Országos Közforgalmú Kikötő felett áttöltésre kerül.
- A tervezett jobb- és balparti mederáttöltés ill. árvízvédelmi töltés a mértékadó árvízszintekre fog kiépülni a 74/2014. (XII. 23.) BM rendeletnek megfelelően.
- A tervezett műtárgynál a Mosoni-Duna hosszirányú ökológiai átjárhatóságát biztosító létesítményt (hallépcső) alakítanak ki.
- A vízi turisták számára a csónakok kézi átemelési lehetőségének megteremtésére csónakátemelő rámpák, sólyák kerülnek kialakításra.
- A műtárgy megközelítését két irányból (Vének felől és Győr-Károlyháza felől) biztosító üzemi út mellett, az utak összekötését és a műtárgy üzemelési, fenntartási munkáinak elvégzését biztosító üzemi híd létesül a műtárgy fölött.
- A létesítmény együttes üzemeltetéséhez szükséges kétszintes üzemviteli épület is létesül.
A projekt megvalósítására az OVF-ÉDUVIZIG Konzorciuma 2016.02. hóban nyújtott be támogatási kérelmet a KEHOP-ban, amely alapján 2016.06.01-jén jött létre a támogatási szerződés. A projekt összköltsége bruttó 29,9 mrd Ft.
A projektet a Kormány a 309/2017. (X. 27.) Korm. rendeletében, nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű projektté nyilvánította.
A projekt létesítményeinek tervezésére és kivitelezésére vonatkozó vállalkozási szerződés 2017.12.15-én jött létre. Ezt követően a kivitelező 2017.12.18-án kapott munkaterületet.
A megrendelő az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a kivitelező a Mosoni-Duna 2017 Konzorcium (konzorciumvezető: Mészáros és Mészáros Zrt., tag: Kötiviép’B Kft.), a tervező a Konzorcium alvállalkozójaként az SBS-KOMIR Kft., a Mérnök a FŐBER Zrt., PR vállalkozó: Medius Bt., a területszerzéssel, kommunikációval, vízügyi szakfelügyelettel kapcsolatos feladatokat a leendő vagyonkezelő, egyben üzemeltető Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság látja el.
A projektet a kivitelező készre jelentette, 2022. júniusában a műszaki átadás-átvételi eljárás lezárult.
További információ: http://mdtorkolatimu.ovf.hu/